left right
PORADY

Najlepsza podłoga do nowoczesnego wnętrza. Panele czy wykładzina?

Udostępnij Tweetnij Tomasz Bodył | 11.10.2018 r.
Podłoga jest jednym z kluczowych elementów wystroju wnętrza. Sposób jej wykonania w olbrzymiej mierze decyduje o charakterze i klimacie pomieszczenia. Możliwości jest wiele, a rozwiązaniem bardzo często stosowanym są panele podłogowe i wykładziny. Ale które będzie lepsze?

*Podłoga na długie lata *
Zapewne wiele osób chciałoby mieć w domu piękne, naturalne podłogi z litego drewna. Na przeszkodzie często stoi tu jednak ich bardzo wysoka cena, która powoduje, że trzeba z nich zrezygnować i poszukać jakiegoś kompromisowego rozwiązania między ceną a jakością.

Są dwa podstawowe kryteria, którymi kierują się klienci: wygląd oraz koszty. Zaraz potem liczą się także właściwości użytkowe (trwałość czy łatwość utrzymania), ważny jest także prosty montaż. Oferta w sklepach, zarówno jeśli chodzi o panele podłogowe, jak i wykładziny (PCV i dywanowe), jest olbrzymia, więc kierując się tymi kryteriami, podpowiemy, jaki wybór będzie najlepszy.

Źródło: Swiss Krono

*Wygląd i cena *
Na pewno najtańszym rozwiązaniem będzie wykładzina z tworzywa sztucznego (gumoleum czy linoleum). Wielu osobom kojarzy się ona z przaśnymi czasami PRL-u, gdzie miała jedynie słuszny, marmurkowy wzorek. Ale czasy się zmieniły, więc obecnie również ten rodzaj najtańszych wykładzin wygląda o niebo lepiej, niż wiele lat temu. Mamy więc do wyboru desenie imitujące drewno, kamień, wzory zwierzęce i wiele innych – więc istnieje szansa, że każdy dobierze coś dla siebie. Jest tylko jeden problem: jakbyśmy się nie starali, to jednak zazwyczaj i tak wykładzina z PCV będzie wyglądała tanio i dość tandetnie. Jeśli więc ten rodzaj pokryć podłogowych ma swoich zwolenników, to raczej nie z powodu walorów estetycznych. Taka podłoga będzie najbardziej odpowiednia w miejscach, w których wygląd nie jest najważniejszy, a więc w pomieszczeniach użytkowych czy technicznych.

Źródło: Fotolia

Inaczej wygląda sprawa z droższymi (ale wciąż w umiarkowanych cenach) i o wiele lepiej wyglądającymi wykładzinami dywanowymi (tekstylnymi). Tu akurat wygląd jest ich wielką zaletą, w tym sensie, że wybór jest tak ogromny, że bez trudu znajdziemy coś dla siebie. Dostępny jest, bez mała, każdy kolor czy wzór. Oczywiście wybór paneli też jest duży, ale są one, w zasadzie, wyłącznie drewnopodobne. Więc jeśli chcielibyśmy mieć na podłodze wykładzinę w barwach ukochanej drużyny piłkarskiej (lub z jej symbolem), popularny wzór znany z popkultury, sylwetkę jakiegoś znanego budynku czy innego charakterystycznego obiektu, są wielkie szanse, że uda się taki wzór znaleźć. Nawet jeśli elegancja takiego rozwiązania będzie dyskusyjna, to bez trudu można sobie wyobrazić nowoczesne wnętrze, do którego taka właśnie wykładzina będzie idealnie pasowała.

Cechą wykładzin dywanowych, która je wyróżnia, jest to, że w pewien sposób ocieplają wnętrza i sprawiają, że stają się one przytulniejsze. Z tego powodu szczególnie warto rozważyć ich położenie w miejscach, gdzie nam na tym wyjątkowo zależy: w pokoju dziecięcym czy sypialni.

Źródło: Fotolia

Niewątpliwie jednak najbardziej eleganckim wyborem, który najlepiej pasuje do nowoczesnych wnętrz, będą panele podłogowe. Ich ceny są bardzo zróżnicowane i zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy. Można śmiało powiedzieć, że jest to obecnie najbardziej popularny sposób wykańczania podłóg. Co ciekawe, również w stosunku do nich można było usłyszeć nieprzychylne opinie, że jest to jedynie imitacja drewna. Trzeba jednak powiedzieć, że nawet w swojej podstawowej formie świetnie prezentują się w nowoczesnych przestrzeniach mieszkalnych i w klasycznych wnętrzach.

Również w dziedzinie paneli producenci szukają nowych rozwiązań i obecnie można znaleźć panele o dużo wyższych walorach estetycznych niż dostępne jeszcze kilka lat temu. Mowa tu o panelach z tzw. V-fugą oraz powierzchniami synchronicznymi.

Źródło: Swiss Krono

Oba patenty służą temu, żeby w jak największym stopniu imitowały drewno, i trzeba przyznać, że panele, w których oba rozwiązania zastosowano, są w zasadzie nie do odróżnienia od podłogi wykonanej z litego drewna. V-fuga polega na tym, że brzegi nie są proste, lecz lekko nacięte (frezowane), dzięki czemu między poszczególnymi elementami powstaje niewielki rowek w kształcie litery V. W efekcie ich kontury są wyraźnie zaznaczone i sprawiają wrażanie ułożonych obok siebie krótszych i dłuższych desek.

Efekt naturalnego drewna dodatkowo potęgują tzw. powierzchnie synchroniczne. Chodzi o to, że takie panele nie są zupełnie płaskie, lecz ich faktura idealnie odpowiada rysunkowi słojów. Stąd pewnie określenie: ich rysunek jest zsynchronizowany ze strukturą powierzchni paneli. W rezultacie trudno odróżnić tak wykonane panele od drewna. Ze względu na te walory wizualne oba rozwiązania zyskują coraz większe uznanie klientów, do tego stopnia, że w zasadzie panele z V-fugą można uznać dziś za standard w tej dziedzinie.

Można zatem śmiało powiedzieć, że panele podłogowe, pod względem estetycznym, są obecnie najlepszym wyborem do pomieszczeń w każdym stylu. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych, także w połączeniu z dywanami, czy innymi okładzinami miękkimi. Co warto podkreślić, nadają się one zarówno do użytku prywatnego (we wnętrzach mieszkalnych), jak i komercyjnego (biura, salony sprzedaży czy punkty usługowe). Trzeba jednak pamiętać o ich właściwym doborze pod względem tzw. klasy użyteczności i ścieralności.

Cechy użytkowe też istotne
Biorąc pod uwagę to, co do tej pory powiedzieliśmy, wydaje się, że najlepsze pod względem estetycznym będą panele laminowane, następnie wykładziny tekstylne, a stawkę zamykają wykładziny PCV, których wygląd trudno zaliczyć do zalet. A jak to wygląda pod kątem codziennego użytkowania?

Tutaj wykładziny PCV mają więcej zalet niż w wymiarze estetycznym. Tak je opisuje Joanna Łozińska z sieci marketów Leroy Merlin:
- Łatwość i szybkość ułożenia. Można je stosować w pomieszczeniach narażonych na wilgoć (nie odkształcają się pod wpływem wody): w kuchni, korytarzu, pomieszczeniach gospodarczych (pralnia) czy w łazience. Warto wybierać wykładziny antypoślizgowe, ze względu na bezpieczeństwo domowników.

Dodatkowo dość łatwo utrzymać je w czystości. Ich wadą jest to, że są stosunkowo miękkie, więc łatwo je uszkodzić, stawiając na nich ciężki meble czy sprzęty. Są również dość podatne na ścieranie – w przypadku długotrwałego lub intensywnego używania, ich powierzchnia po prostu się wyciera.

Z kolei zaletą wykładzin dywanowych jest to, że są miłe w dotyku, miękkie, a więc np. amortyzują upadki. Stąd, o czym już wspominaliśmy, świetnie nadają się do pokojów dla dzieci. Tym bardziej że np. w przeciwieństwie do paneli, które są uznawane za dość akustyczne (głośne odgłosy chodzenia, pogłos), dobrze wytłumiają dźwięki. Łatwo je też rozłożyć, ale również zwinąć i przenieść w inne miejsce.

Paradoksalnie jednak mają one wadę, która znacznie ogranicza ich użyteczność, również w pokojach dla dzieci. Rzecz w tym, że łatwo się brudzą, a w przypadku powstania plamy, trudno z nią coś zrobić. Również trzeba je dość często odkurzać (nieczyszczone są siedliskiem bakterii i drobnoustrojów), a od czasu do czasu wyprać, co trudno zrobić samemu, więc trzeba korzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Dodatkowo pod wpływem światła słonecznego czasem płowieją.
- Do stylu nowoczesnego wykładziny średnio pasują. Nadają się w zasadzie do sypialni, chyba że mamy mieszkanie w amerykańskim stylu i służbę do czyszczenia wykładzin – żartuje Joanna Łozińska z Leroy Merlin.

Tych wad pozbawione są panele podłogowe, które również łatwo jest utrzymać w czystości. Maja też inne zalety:
- Są łatwe w montażu, można je samodzielnie ułożyć, choć trwa to dłużej i jest nieco bardziej skomplikowane, niż w przypadku wykładziny PCV. Nadają się do każdego pomieszczenia w domu, z wyjątkiem pomieszczeń narażonych na wilgoć. Ze względu na swoje walory nadają się też dla alergików. Dodatkowo, panele łączone bezklejowo można zdemontować w przypadku przeprowadzki i zamontować w nowym mieszkaniu – ocenia Joanna Łozińska.

Źródło: Fotolia

Ta ostatnia wymieniona cecha jest o tyle istotna, że panele są uniwersalne: można je ułożyć dosłownie na każdej równej, suchej powierzchni i posadzce. A trudno sobie raczej wyobrazić jakąkolwiek wykładzinę tekstylną położoną na gołym betonie.

W przypadku pokryć podłogowych oferta jest tak duża, że każdy bez trudu powinien coś znaleźć dla siebie pod względem własnych potrzeb, gustu oraz zasobności portfela. Wydaje się jednak, że obecnie najbardziej popularnym wyborem klientów są panele podłogowe. Dzieje się tak nie bez powodu: z jednej strony bardzo dobrze wyglądają, a z drugiej mają wiele zalet użytkowych, jednocześnie pozbawione są wad innych rodzajów pokryć. Wszystko to cały czas w umiarkowanych cenach. Z tym powodów laminowane panele podłogowe śmiało można polecić do wszelkich wnętrz, również tych zaaranżowanych w stylu nowoczesnym.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Wyłącz Adblocka, aby w pełni cieszyć się zawartością tej strony.